Kim jest dziennikarz muzyczny? Relacja z warsztatów

wydrukuj artykuł

Przede wszystkim powinien być fanem muzyki – stwierdził Dawid Korbaczyński (gitarzysta i współzałożyciel zespołu Mikromusic) podczas warsztatów muzycznych ze studentami na Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa DSW.

Dawid Korbaczyński

Zasadniczym tematem warsztatów z 18 stycznia br. było dziennikarstwo muzyczne w Polsce, choć ostatecznie tematyka rozmów była znacznie szersza. Spotkanie zaczęło się od zaprezentowania przez muzyka źle napisanej recenzji płyty Mikromusic w Capitolu oraz wypunktowania zawartych w niej błędów (także merytorycznych), wskazujących na brak właściwego przygotowania ze strony dziennikarza. W dalszej części spotkania zostały poruszone tematy związane z aktualnymi zjawiskami i "bolączkami" polskiego świata muzycznego. Artysta wyjaśnił studentom m.in. dlaczego darmowe koncerty organizowane z okazji dożynek czy dni miast niszczą rynek muzyczny, a także, że wbrew różnym opiniom serwisy streamingowe w rzeczywistości generują "kiepskie" zyski finansowe dla samych artystów.

W trakcie spotkania nie zabrakło też tematów związanych z talent shows, które wg Korbaczyńskiego promują głównie jurorów oraz sprawiają fałszywe poczucie obcowania z kulturą. Kontaktowość muzyka w połączeniu z licznymi pytaniami studentów skierowały dyskusję także w kierunku organizacji takich jak ZAiKS czy STOART, potwierdzając przy tym niezbyt przychylną opinię o tych instytucjach w środowisku muzycznym. Dyskusja ujawniła też szereg anegdot o muzykach, ich życiu podczas trasy koncertowej, a także plany na bieżący rok, związane z zespołem Mikromusic.

Aleksander Jastrzębski (student II studiów magisterskich, dziennikarstwo muzyczne).