Dziennikarsto muzyczne w Polsce - relacja z warsztatów

wydrukuj artykuł

Dziennikarstwo muzyczne w Polsce – taki temat miały warsztaty prowadzone przez wrocławskiego gitarzystę i producenta muzycznego – Dawida Korbaczyńskiego. Warsztaty skierowane były do studentów Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa DSW, w tym również do studentów specjalności Dziennikarstwa Muzycznego.

Dawid Korbaczyński

Spotkanie rozpoczęło się od odczytania recenzji albumu koncertowego zespołu Micromusic, którego prowadzący warsztaty jest współzałożycielem. Po krótkim omówieniu recenzji i jej mankamentów, Korbaczyński przeszedł do zaprezentowania najczęstszych błędów, jakie popełniają dziennikarze podczas wywiadów. Poza tym, wspomniał również o tym o co muzycy lubią, a o co nie lubią być pytani.

W dalszej części artysta opowiedział o przemyśle muzycznym w Polsce, oraz o tym, co jego zdaniem ten przemysł zabija – o talent show, darmowych koncertach oraz o wydatkowaniu publicznych pieniędzy na kulturę. Tematów rozmowy było więcej – artystę interesowało, jak studenci dziennikarstwa postrzegają fenomen muzyki disco polo. Studenci pytali natomiast o wiele aspektów pracy artysty – od współpracy z organizacjami zbiorowego zarządzania, przez rynek kabaretowy aż po zarobki z aplikacji „streamujących” muzykę. Dzięki warsztatom studenci kierunków dziennikarskich dowiedzieli się o swojej przyszłej pracy widzianej z innej perspektywy – od drugiej strony mikrofonu.

Marcin Marcinkiewicz (student II roku studiów magisterskich, dziennikarstwo muzyczne)